دسته‌ها
مجازی سازی Virtualization مجازی سازی VMware

نصب و راه اندازی VMware VCSA

VMware vCenter Server Appliance یا به اختصار VCSA در نسخه ی 5.5 نسبت به نسخه های قدیمی خود تغییرات شگرفی داشته است. در این مقاله قصد داریم در مورد محدودیت هایی که از سر راه برداشته شده است صحبت نماییم. در حال حاضر Version 5.5 می تواند از 100 هاست و 3000 ماشین مجازی همراه با دینابیس vPostgres پشتیبانی کند که این عدد عملا چیزی بیش از نیازهای ما را برطرف می نماید و در اصل جنبه ی تئوریک دارد. حال شما ممکن است ادعا کنید که به چیزی بیش از این عدد و رقم نیازمند هستید ! این گزینه برای شما وجود دارد که از دیتابیس اوراکل استفاده نمایید در این صورت توانایی داشتن 1000 هاست و 10000 ماشین مجازی را بدست خواهید آورد ! توجه کنید که این اعداد بر روی یک Appliance می باشد. وضعیت حال حاضر ما با Appliance خیلی خوب پیش می رود اما در مقام مقایسه با ویندوز همچنان بازنده می باشیم !! ولی واقعا دلیل کجاست ؟! محدودیت هایی که در VCSA وجود دارد عبارت اند از :
• فقط از دیتابیس داخلی خود و Oracle پشتیبانی می کند. توجه کنید در حال حاضر اسمی از SQL server برده نشده است و شاید در آینده ی نه چندان دور این مشکل حل شود.
• VMware vCenter Linked Mode پشتیبانی نمی شود.
• VMware vCenter Heart Beat پشتیبانی نمی شود.
• VMware vCenter Update Manager در صورتی پشتیبانی می شود که روی یک ماشین جداگانه و ویندوزی نصب شود.
• ممکن است با بعضی از Plugin ها مشکلاتی ایجاد گردد.
قبل از Deploy کردن Appliance رکورد DNS مربوط به VCSA را بسازید. یک Reverse Lookup Zone نیاز دارید. اگر برای بار اول است که این کار را انجام می دهید کمی مراقب باشید. ابتدا به قسمت Forward Lookup Zone بروید و رکورد مورد نظر خود را ایجاد کنید. این رکورد به IP آدرس VCSA اشاره میکند. در خاطر داشته باشید که چک باکس مربوط به Create Associated Pointer Record را حتما بزنید و در آخر گزینه Add Host را انتخاب نمایید.

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA
قسمت هیجان انگیز ماجرا شروع شد… دانلود Appliance از سایت هایی که در گوگل یافت می شوند! سپس وارد کردن آن به Inventory . بدلیل نبود vCenter و مناسب نبودن زیرساخت شما در شرایط فعلی تنها راه آپلود کردن Appliance در Inventory استفاده از vSphere Client می باشد. بعد از دانلود کردن vSphere Client و نصب، آن را اجرا کنید و از آدرس زیر OVF مربوط به Appliance خود را Deploy کنید.
File > Deploy OVF Template

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA
اولین صفحه مربوط به ویزارد Deploy کردن OVF می باشد. دکمه ی Browse را زده و یکی از پسوندهای OVF یا OVA را انتخاب نمایید. ( باید توجه نمایید شما کدام نوع فایل را دانلود نموده اید ) دکمه Next را بزنید. اسمی برای VM خود انتخاب نمایید و اجازه دهید همه موارد به صورت پیش فرض باشد. در نظر داشته باشید اسم انتخابی در این مرحله باعث می شود این ماشین مجازی در کنسول vSphere با این اسم شناخته شود. Data store ی که قرار است VM در آنجا نصب شود را انتخاب نمایید و گزینه ی Next را بزنید. در قسمت Disk Format چگونگی ذخیره سازی OVF را انتخاب نمایید. پیشنهاد ما به شما این است که از انتخاب Thin جددا خودداری نمایید چون همان گونه که در قسمت قبلی گفته شد دیتابیس به صورت Embedded با Appliance می باشد و باعث کاهش سرعت میگردد. دکمه Finish برای رسیدن به انتهای کار کافی می باشد. بعد از چند دقیقه شما VMی دارید که در vSphere Client Inventory نمایش داده می شود.

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA
VM را روشن کنید تا سرآغاز داستانی جدید باشیم!! اگر سرور DHCP وجود داشته باشد مسلما VCSA ما هم مانند بقیه ی دستگاه های موجود در شبکه از DHCP شما IP دریافت میکند و این باعث سادگی کار می شود.
اگر VCSA نتواند DHCP را پیدا کند یک نوار قرمز رنگ در بالای صفحه نشان داده می شود که به شما اعلام میکند شبکه ای شناخته نشده است.

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA
اگر Appliance از DHCP سرور به صورت مستقیم IP دریافت کند کار ما بسیار آسان شده و بدون هیچ مقدمه ای به سراغ Web Configuration Section می رویم. در غیر این صورت ابتدا وارد محیط Commandی می شویم و خودمان IP مورد نظر را روی VCSA تنظیم می نماییم برای اینکار با نام کاربری root و کلمه عبور VMware وارد شوید و خط زیر را تایپ کرده و اینتر کنید:
opt/vmware/share/vami/vami_config_net
برای انجام تنظیمات مربوط به IP آدرس دکمه 6 را زده و IP را وارد کنید.
در قسمت بعدی برای وارد کردن Gateway کافی است دکمه 2 را بزنید .

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA
حال VCSA شما باید در شبکه داخلی با IP آدرس خودتان دیده شود. یک Browser باز کنید و IP یا نام FQDNی که انتخاب کردید را وارد نمایید. البته فراموش نکنید از پورت Port 5480 باید استفاده نمایید. (https://vCSA IP ADDRESSS:5480) با نام کاربری root و کلمه عبور VMware وارد شوید.

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA

به محض ورود ویزارد مربوط به تنظیمات به صورت Popup برای شما به نمایش در می آید. EULA را پذیرفته و مستقیما به سراغ تنظیمات بعدی می رویم. اولین و مهم ترین قسمت تغییر کلمه ی عبور می باشد. برای انجام این تغییر باید وارد صفحه ی admin بشوید. بعد از انتخاب پسورد جدید و وارد کردن آن یکبار logout کرده و با پسورد جدید وارد می شویم.

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA
بر روی تب Network کلیک کرده و دکمه Network را جهت انتخاب نام هاست و IP آدرس ثابت فشار می دهیم. این مراحل در صورتی انجام می گیرد که Appliance شما از DHCP سرور IP گرفته باشد. در قسمت Hostname نام FQDN ماشین را تایپ نمایید و در خاطر داشته باشید که این نام همان رکوردی است که در DNS ساخته اید.
در قسمت DNS، IP آدرس مربوط به DNS سرور خود را وارد نمایید. اگر مراحل بالا را به درستی طی کرده باشید پیشنهاد میکنیم Appliance را یکبار ریستارت نمایید. در ضمن تمام تنظیمات مربوط به Network در قسمت Status قابل مشاهده می باشد.

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA

در حال حاضر IP آدرس، Hostname و DNS تنظیم شده است، به تب VCenter Server بروید و بخش Setup را اجرا کنید تا تنظیمات مربوط به دیتابیس، SSO و بقیه تنظیمات اجباری VCSA را انجام دهید.

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA

در اولین صفحه از ویزارد، Set custom configuration انتخاب کنید و سپس گزینه Next را کلیک کنید
همان طوری که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم Appliance می تواند با یک دیتابیس داخلی یا با یک دیتابیس خارجی تنظیم گردد. ما در حال حاضر از دیتابیس Embedded استفاده می نماییم.و دکمه Next را میزنیم
یک پسورد برای ادمین SSO انتخاب کنید سپس بقیه ویزارد را ادامه دهید. دقت داشته باشید که پسورد باید Complex باشد.
اگر در نظر دارید Active Directory با Appliance تجمیع شوید (Integrating) تیک گزینه ی Active Directory Enabled را بزنید و شرایط لازم جهت Authentication را به وجود بیاورید.

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA

چگونگی سینک شدن ساعت Appliance را مشخص نمایید. انتخاب گزینه VMware Tools synchronization بهترین و ساده ترین گزینه ی پیش رو می باشد.

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA

در صفحه مشاهده ی تنظیمات دکمه مربوط به Start را بزنید تا تنظیمات ذخیره شده و سرویس ها استارت شود.
بعد از دقایقی نه چندان طولانی VCenter آماده و حاضر می باشد. حال از مسیر زیر می توانید به vCenter دسترسی داشته باشید:
https://vCenter FQDN:9443/vsphere-client

نصب-و-راه-اندازی-VMware-VCSA
راه اندازی VSCA بسیار ساده و آسان بوده و پروسه ی زمانی طولانی را نیاز ندارد. راه اندازی Appliance باعث میشود شما در استفاده از منابع صرفه جویی کرده و با کم ترین دانش یک vCenter راه اندازی نمایید اما مشکلات خاص خودش را هم دارد که در ابتدای این مقاله به آنها اشاره کردیم … حال تصمیم با شماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 14 =